Kapcsándi Zsolt
Kapcsándi Zsolt
Menü
 
Szalacsis cuccok
 
Sport
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2004-04-27
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Naptár
2024. Június
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Honlap tartalma

Ezen a honlapon láthatóak lesznek cikkek a Juventus-ról (a kedvenc focicsapatom!), kézilabdáról, extrém sportokról, rengeteg képpel (minden térről, nemcsak sport), érdekes hírek, filmek, moziajánló, csengőhangok Nokiára (INGYENES!!!)! A honlap készülőben van, türelmeteket kérem, és -sok munkával- a hónap végére ezek a cikkek meg fognak jelenni! Regisztrálásért cserébe én is szívesen regisztrálok máshol! 8)           Jó szórakozást!

A szerző

 
A hét képe

Petertitanic.jpg

A kis gonosz :)

 
Oroszpók
 
Hírek
Hírek : A magyar kézilabdázás "rövid" története

A magyar kézilabdázás "rövid" története

Kacsa  2004.05.20. 19:46

Nagyon rövid...

  Az elmúlt évszázad első éveiben kezdte térhódítását Európában a kézilabdázás alapját képező dán Handboold, a német Handball és a cseh Hazena játék.

  Magyarországon a sportág születése Cséfay Sándor nevéhez kötődik, aki atlétaként vett részt az európai munkásolimpián, ahol elnyerte tetszését a kézzel játszott, leginkább labdarúgó pályán rendezett mérkőzés és elhozva egy labdát elkezdte áldásos tevékenységét, melyet élete végéig önzetlenül és nagy szeretettel végzett, kinevelve ez idő alatt válogatott játékosok egész sorát, akik közül többen a sportág kiváló szakembereivé váltak.

Az Ő nevéhez fűződik az önálló sportági szövetség, az 1933. március 30-án megalakult Magyar Kézilabda Egyesületek Szövetsége. Az első tisztikarban megtalálható volt országgyűlési képviselő, a Testnevelési Főiskola igazgatója és a fővárosi oktatási osztály vezetője.

Ez az önállóság nagyot lendített a sportágon s férfi válogatottunk résztvevője lett az 1936. évi berlini Olimpia nagypályás kézilabdamezőnyének, majd az 1938-as világbajnokságon bronzérmet szerzett csapatunk.

Sorra alakultak a szakosztályok és az önálló bajnokságok már nagyszámú csapatokkal bonyolódtak. Örvendetesen növekedett a női csapatok száma is.

A sportág népszerűségét jelezte az is, hogy a téli időszak „tétlenségét” megunták a kézilabdázók. Kerestek és találtak is olyan termet, ahol télen megvalósították a teremjáték alapjait, igaz fűrészporos talajon és csupán 13x26 méteres területen.

A II. Világháború nagy törést jelentett minden ember életében. Sportolók haltak meg a frontokon, sportpályák mentek tönkre a városokban s vidéken.

Talán ezzel lehet összefüggésben, hogy a női szakág éledt előbb fel és nagypályás női válogatottunk 1949-ben Világbajnoki címet szerzett a Budapesten megrendezésre került Világbajnokságon.

Az ezt követő évek döntő változást hoztak az ország életében. A megváltozott életkörülmények, az ország építő tervek sorra szüntették meg a pályákat, így legjobb csapataink is otthontalanná váltak. Az érdeklődés egyre inkább a kispályán játszott kézilabdázás felé irányult, melyet hazánkban főleg szabadtéren játszottak, ugyanakkor az északi országok ekkor ugyan ezen a pálya méreten már egész évben teremben rendezték mérkőzéseiket.

A kispályás kézilabdázás mérföldes léptekkel indult el a fejlődésben. A játéktér áttekinthetősége, a gólok száma, az ötletek megvalósulásának végtelen lehetősége olyan élményt nyújtott játékosnak és nézőnek egyaránt, hogy az iskoláktól kezdve, a legkisebb faluban is sorra épültek a pályák, alakultak csapatok minden korosztályban.

A nagypályás kézilabdázás ezzel párhuzamosan kezdett elsorvadni, míg nem 1959-ben volt a legutolsó hivatalos bajnokság s ezt követően már csak kispályás bajnokságokat írt ki a Magyar Kézilabda Szövetség

Az ötvenes évekre tehető a nemzeti szövetségek nagyszámú növekedése is, így a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) feladatai is megnövekedtek, programja kiszélesedett. A magyar kézilabdázás elismertségét jelzi az is, hogy mindig volt képviselője az IHF–ben. Kezdetben Fantó Jenő, majd közel harminc évig Madarász István , aki jelenleg is tiszteletbeli tag.

Az IHF ezekben az években indította be a világbajnokságok rendszerét, ahol válogatott csapataink közül a nők szerepeltek nagyobb sikerrel, mivel 1957-ben ezüstérmesek lettek, míg a férfiak általában a 7-9. helyen végeztek.

  A hazai bajnoki rendszer ebben az időszakban az átalakulás gondjaival volt elfoglalva, hiszen az addig nagypályán játszó, más technikát és mozgást igénylő játékosok beilleszkedése a kisebb játéktérre, valamint a sportággal újonnan ismerkedő játékosok összhangja komoly szakmai kihívást jelentett a szakemberek számára.

  A hatvanas évek fejlődési trendjében ismét a hölgyek jártak elől, mivel az első kispályás siker is az Ő nevükhöz fűződik. 1965-ben Dortmund-ban a Westphalenhalle a magyar női válogatott világbajnoki címét ünnepelte. Török Bódog szövetségi kapitány –aki közel harminc évig volt a női válogatott szakvezetője – vezetésével többek között olyan kiválóságok alkották a csapatot, mint Elek Gyuláné, Romhányiné, Csenkiné,  és Jóna Magda.

A sportág nemzetközi fejlődése és népszerűsége megkövetelte az IHF-től, hogy növelje a nemzetközi találkozók lehetőségét és olyan nemzetközi tornákat vett fel versenynaptárába, ahol az egyesületi csapatok is megmérkőzhettek egymással. Így a Bajnokok Kupája, az IHF-Kupa és a Kupagyőztesek Kupájának versenysorozat olyan küzdőtérré vált, ahol férfi és női csapataink motiválódhattak, a játékosok tovább fejlődhettek. Érdemes ebben az időszakban megemlíteni a férfiak mezőnyében a Bp. Honvéd, a Tatabánya, a Debrecen és a Győri ETO gárdáját, valamint a nőknél a Bp. Spartacus, az FTC és a Vasas csapatait, akik a legjobbak közé kerülve hívták fel a figyelmet Európában a magyar kézilabdázásra.

A kézilabdázás nemzetközi elismertségét jelentette a hetvenes évek több döntő változása. Felvették az olimpia műsorában a teremkézilabdázást és 1972-ben Münchenben férfi csapatunk a nyolcadik helyen végzett. A női csapatok egy olimpiával később 1976-ban Montreálban léptek először pályára és lányaink a harmadik helyen végeztek, míg a férfiak is előbbre léptek a hatodik hely elérésével.

A Világbajnokságok döntőinek rendszeres résztvevői voltunk ezekben az években és megállapítható, hogy mindég a női válogatott ért el jobb eredményt. Amíg a férfiak a 7-9. hely elérésénél nem jutottak előbbre, addig a hölgyek két alkalommal is bronzéremmel zárták szereplésüket.

A klubcsapatok Európa Kupájában tovább tartott a női csapataink jó szereplése, így nagy elismerést váltott ki 1977-ben az FTC győzelme a KEK-ben Elek Gyula edző vezetésével.

Bár férfi csapataink nem értek el kimagasló eredményt, mégis voltak olyan kiemelkedő játékosaink, akik nemzetközileg is elismertté váltak. Egy pár név a teljesség igénye nélkül: Bartalos Béla, Varga István, a Vass fivérek, vagy Marosi István, majd a fiatalabbak közül Kovács Péter, Kenyeres József és Szilágyi István, akiknek később külföldön is sikeres volt a pályafutásuk.

  A nyolcvanas évekre főleg a férfiak előretörése jellemző. Két olimpián is 4. helyezéssel zárták szereplésüket, szemben a női válogatottal, akik 1980-ban értek el egy negyedik helyezést.

A világbajnokságokon kiegyenlítődött az erőviszony. Mind a két válogatottunk ezüstérmes lett. A férfiak a svájci, a nők a budapesti  VB-n szerezték meg a második helyet.

Magyarország ekkor rendezett először női kispályás VB-t és ekkor értek pályafutásuk csúcspontjára Csík János tanítványai. Sterbinszky, Gódorné, Angyal Éva, Csajbókné, Vanya Mária, és a többi Vasas és FTC játékos szereplése olyan élményt jelentett az új Budapest Sportcsarnok közönségének, melyben hazai közönségünknek korábban ritkán volt része.

Sajnos ezt követően női válogatottunk mélyrepülésbe kezdett s a korosztályváltás problémája göröngyös út bejárására kényszerítette a női szakágat. Erre az időszakra is jut azonban klubsiker. Mind a két magyar bajnok megnyerte az 1981/82. évi Bajnokok Kupáját. A Budapesti Honvéd férfi csapata Kovács László vezetésével, míg a Vasas lányok Mocsai Lajos szakmai irányításával lettek Európa legjobbjai.

Az évszázad utolsó tíz éve, ha lehet minden eddiginél mozgalmasabb volt a sportágban.

1992-ben megalakult az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) és 1993-ban a Magyar Kézilabda Szövetség is olyan új vezetést választott, aki kisebb változtatássokkal mai is a legsikeresebb szakaszát irányítja a sportágnak.

A kézilabdázás az elmúlt tíz évben hazai és nemzetközi eredményeivel kivívta az ország második legnépszerűbb sportág címet s olyan közönséget vonz a csarnokokba, akiknek igényükké vált, a gólok és a szép megoldásuk látványa.

Elsősorban a sportdiplomáciánkat kell kiemelni. Tagja lett az EHF Végrehajtó Bizottságának Sinka László főtitkár és az IHF Edzői szekciójának tagja Kovács Péter szakmai igazgató.

Ez az elismertség tovább növekedett az elmúlt évben, amikor az IHF Orvosi Bizottságába választották Dr. Tállay Andrást, míg a Fellebbviteli Bizottság tagja lett Dr. Sulán Brigitta. Tovább növekedett az EHF vezető szerveiben is képviseletünk, mert Andorka Sándort az EHF Verseny-, és Játékvezetői Bizottság és Kökény Beatrixot a Sportolói Bizottság tagjának választották.

  1998-ban EHF Kongresszust rendeztünk Budapesten, és a Magyar Kézilabda Szövetség kapott megbízást az új nemzetközi minősítésű játékvezetők vizsgáztatására szervezett tornákra is. Ezen kívül több Európa-bajnoki és Világbajnoki selejtező tornát rendezhettünk az utánpótlás versenyek több korosztályában.

  Sportdiplomáciai siker, hogy hosszú idő után ismét szerepet kapnak játékvezetőink a nemzetközi nagy versenyek végküzdelmeinél, így a Klucsó Jenő - Lekrinszky Tivadar páros Olimpián és Világbajnokságokon kapott komoly feladatot, míg a 2002.évi női EB-n a Kékes Csaba - Kékes Pál játékvezető kettős szerepelt elismert teljesítménnyel.

Az IHF is elismerte sportágunk vezetésének hozzáértését és 1995-ben ismét felnőtt női VB-t rendezhettünk az Osztrák Szövetséggel közösen, majd ezt egy újabb megtisztelő megbízás követte és mi adhattunk otthont a XIII. női junior Világbajnokságnak 2001.07.29-08.12.ig Győrött, Pápán és Győr-újbarát sportcsarnokában.

  A válogatottak és a klub csapatok nemzetközi szereplése kölcsönhatásban volt a sportdiplomáciával, mivel különösen a nők szereplése és eredményei váltottak ki elismerést, de a férfiak 1997-ben elért világbajnoki 4. helyezésük hosszú idő után kimagasló teljesítmény. A női szakág az említett mélypontról emelkedett az eddigi legsikeresebb tíz év magaslatára. Laurencz László kapitányságával a budapesti VB-n elért ezüstérem volt az első nemzetközileg is kiemelkedő eredmény. Ezt követte az 1996-os atlantai Olimpián elért harmadik helyezés, valamint a 2000.évi Olimpia 2. helyének kivívása Sydneyben. Ez az eredmény már Mocsai Lajos mester nevéhez fűződik, aki 1998-ban vette át a csapat szakmai irányítását.

Az olimpiai siker után csak egy lélegzetvételre volt ideje a hölgyeknek, mert 2000 decembere újabb feladatot jelentett számukra. A siker nem maradt el, hiszen Európa bajnokok lettek Bukarestben.

  Megnőtt a klubcsapatok nemzetközi kötelezettsége, az újabb kupasorozatokkal és kiemelt nemzetközi tornákkal, melyek a fiatalok számára is színvonalas megmérettetést jelentenek.

 Az Európai Kézilabda Szövetség az ebben elért eredményeket összegezi és rangsorolja a nemzeteket. Mind a férfi, mind a női rangsorban az előkelő harmadik helyen szerepel Magyarország.

Különösen női csapataink szerepeltek kiemelkedően. Bajnokcsapatok Európa Kupáját nyerte a Dunaferr /1999/ és EHF Kupát a DVSC, ezen kívül  döntős volt a Bajnokok Ligájában a Herz-FTC,  és az EHF Kupában két alkalommal a Győri ETO . A Dunaferr a Szuper Kupát is elnyerte 1999-ben.

A férfi csapatok közül rendszeres résztvevője a Bajnokok Ligájának a Fotex KC Veszprém csapata, amely 2002-ben döntős volt és csak minimális különbséggel maradt alul a Magdeburg csapatával szemben. Elismerésre méltó a Tisza Volán szereplése, valamint a 2000-ben KEK döntős Dunaferr férfi csapatának teljesítménye is, míg korábban a Győri ETO és az Elektromos is ért már el előkelő helyezést a Kupa sorozatokban.

  A Magyar Kézilabda Szövetség vezetése megkülönböztetett figyelemmel kíséri az utánpótlás korúak versenyeztetését, képzését s kiválasztását a különböző válogatott keretekbe. Az elmúlt évtized utolsó szakaszában a sportág élvonala már csak teremben bonyolítja bajnokságait, de az alsóbb osztályok csapatai közül is többen rendelkeznek szabályos teremmel. Így a sportág jellege, technikája olyan feltételek között érvényesülhet, melyet időjárás és egyéb körülmény nem gátolhat.

  Az Országos Ifjúsági Bajnokságok, az Országos Serdülő Bajnokság olyan tehetséges fiataloknak adott és ad érvényesülési lehetőséget, hogy közülük többen az első osztályú felnőtt csapataiknak is értékes tagjai.

  A Magyar Kézilabda Szövetség évek óta hat utánpótlás korosztály csapatának biztosít rendszeres foglalkoztatást és színvonalas nemzetközi programot. Ennek köszönhető, hogy férfi ifjúsági válogatottunk Európa bajnoki címet szerzett, és a junior fiúk 3. helyen végeztek. A nőknél kiemelkedik a legutóbbi junior Világbajnokságon elért 2. hely, valamint a 2002. évi Európa Bajnokságon szerzett  ezüstérem.

Ezek az eredmények, valamint a rendezés terén elért eddigi sikereink feljogosítják a sportág nemzetközi és hazai vezetését arra, hogy a 2004. évi felnőtt női Európa Bajnokságnak, valamint a 2005. évi junior férfi Világbajnokságnak méltó helyszíne legyen Magyarország, maradandó élményt biztosítva a sportág nemzetközi elitjének.

  Megalakult az EB Szervezési Bizottsága és már elkezdte munkáját, melybe fokozatosan kapcsolódnak be a vidéki helyszínek, a rendező Városok Önkormányzatai és sportvezetői.

A Magyar Kézilabda Szövetség a maga részéről minden segítséget megad ezekhez a feladatokhoz, a közös cél, a sikeres világverseny rendezéshez.

 
Alul futó izék
 
Óra
 

Szobafestõ Budapest    *****    Svéd termékek!Csatlakozz hozzám és kapj 2000,- Ft kedvezményt-15% kedvezmény a katalógus árból!Parfümök, szépségápolás!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Új mese a Mesetárban! Ha tudni akarod, mit keres egy tündér a kútban, gyere és nézz be hozzánk!    *****    Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?